Korzenie Spółdzielni Mleczarskiej "Mazowsze" sięgają lat 30-tych XX wieku. W 1966 roku wybudowano nowy zakład mleczarski, który w 1995 roku rozbudowano i z czasem modernizowano.


  SM "Mazowsze" obecnie obejmuje swym zasięgiem teren miast Chorzele i Przasnysz oraz gmin: Czarnia, Krzynowłoga Mała, Jednorożec, Krasne i Dzierzgowo. Działa na terenie całego powiatu przasnyskiego i częściowo ostrołęckiego, ciechanowskiego, mławskiego oraz szczycieńskiego.
  Jest ona jednym z niewielu liczących się w rejonie podmiotów gospodarczych. Obecnie posiada nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną bazę produkcyjną oraz linię do konfekcjonowania serów. Produkcja w 90% trafia na rynki zagraniczne.
  Spółdzielnia znajduje się w grupie zakładów polskich, które jako pierwsze w kraju posiadały certyfikat Unii Europejskiej na eksport swych produktów do krajów Unii Europejskiej. Prowadzimy wymianę wewnątrzwspólnotową, a także sprzedaż poza rynki UE.

  W latach 2005-2006 zostaliśmy wyróżnieni statuetką "Gazela Biznesu", przyznawaną przez Puls Biznesu dla najszybciej rozwijających się firm w kraju.


   Od 1996 roku Spółdzielnią Mleczarską "Mazowsze" kieruje zarząd w składzie:
   1. Konrad Smoliński - Prezes Zarządu
   2. Zbigniew Rejs - Wiceprezes Zarządu
   3. Piotr Kiersikowski - Członek Zarządu